Пропорції приміщення можуть значно впливати на наше самопочуття у ньому. Простори з динамікою, наприклад, сильно витягнуті в гору або в довжину, можуть створювати незручну атмосферу, що відбивається на нашому комфорті та настрою. Ви можете це помітити у коридорах, які хочеться пройти дуже швидко і не зупинятися в них. Розповідаємо, як уникати подібного ефекту і створювати збалансовані приміщення креативно.
Вертикальні та горизонтальні лінії
Одним з ключових аспектів коригування непропорційних просторів є використання вертикальних та горизонтальних ліній. Вертикальні лінії допомагають візуально підняти стелю, збалансувати сприйняття. Але просто намалювати лінії на стінах – це замало, адже для вдалого результату потрібно побудувати весь інтер’єр на вертикалях. Так ми зробили у Караоке барі в Києві, що має низьку стелю. Починаючи від колон, закінчуючи шторами, усюди проглядаються вертикалі, які візуально піднімають приміщення.
Горизонтальні лінії, наприклад, на стелі або підлозі, зазвичай використовують для розширення простору. З таким недоліком також допомагає впоратися акцентне освітлення. У Винному тунелі ми додали акцентні лампи, які ділять стелю на певні сегменти, тим самим розширюючи тунель. До речі, найвдаліше горизонтальні лінії поєднуються з зонуванням, про яке ми розповімо нижче.
Зонування простору
Розділення простору на різні зони допомагає створити гармонійний інтер’єр, де немає почуття руху або безладу. Це ефективний спосіб досягти візуальної рівноваги у приміщенні.
Повертаючись до Винного тунелю: ми не тільки додали акцентне освітлення, а й розбили простір на певні сектори за допомогою плитки на підлозі та винних шаф. Таким чином нам вдалося створити певні «зони інтересу», в кожному блоці є певний акцент: картини, шафа з колекційними винами тощо. Динаміка зникає і клієнт отримує комфортний зал для колекціонування та демонстрації вин гостям. Важливо зазначити, що кубічні простори є найкомфортнішими для перебування, в них відсутнє бажання кудись рухатися, вони стимулюють відпочити.
Схоже зонування ми запропонували й у Hotel Rogashka Slatina у Словенії, поділивши коридор на квадратні сектори за допомогою світових арок. Але в цьому випадку ми не прибирали відчуття руху повністю, а збалансували його – так, це коридор, його треба швидко пройти, але в ньому комфортно і спокійно. Це повністю відповідає концепції сімейного готелю для відпочинку.
Інколи бувають завеликі простори, і відсутність чітко структурованих функціональних зон викликає відчуття хаосу. Для такого типу зонування чудово підходять і меблі, і рослини, і кольори. Наприклад, у Квартирі для двох ми змоделювали спеціальну стійку для телевізора, яка гарно ділить приміщення кухні та вітальні. Вона зберігає відчуття однієї кімнати і при цьому ділить її на функціональні зони.
А в номері готелю Hotel Rogashka Slatina ми розмежували вітальню і спальню, зробивши останню темнішою. Таким чином збереглося відчуття великого приміщення, яке має бути в номері підвищеного комфорту.
Масштаб та баланс
Масштаб та баланс є важливими аспектами створення гармонійного інтер’єру. Варто підбирати меблі, декоративні елементи та аксесуари, які відповідають розміру простору. Наприклад, великі меблі та декор у невеликому приміщенні можуть виглядати некомфортно та викликати відчуття тиску та навпаки, надто маленькі елементи у великому просторі можуть виглядати загублено та неестетично. Саме тому в нашому кейсі Будинок шале ми створили декоративні конструкції на стелі, які візуально опускають її та врівноважують пропорції кімнати, що була зависокою.
У Будинку в Богуславі ми обрали інший варіант – велика акцентна люстра, що виглядає наче міріади листочків, чудово вписується в велике досвітнє приміщення, балансуючи його.