Одні з ключових моментів, що забезпечують сталість в архітектурі та дизайні інтер’єру, є їхня довговічність та гнучкість. Розповідаємо, як саме вони реалізовується.
Матеріали та планування для довговічного дизайну
Довговічність у дизайні означає здатність будівель, інтер’єру та інших дизайнерських елементів протистояти часу та зношуванню з мінімальними витратами на ремонт та заміну. Оскільки будівлі та інтер’єри — це значні інвестиції, довговічність дизайну є важливим фактором у забезпеченні економічної стійкості та уникнення додаткових витрат. При цьому збереження функціональності та естетичної привабливості потрібно враховувати також.
Для досягнення довговічності в дизайні можуть використовуватися різні підходи та матеріали. За класикою, це можуть бути стійкі до атмосферних впливів камінь, метал, бетон. Найбільший “ворог” будівель — це погодні умови, що враховуючи кліматичні зміни стають ще більш гострим аспектом. Дощ, сніг, вітер, сонячні промені, висока температура чи мороз можуть спричинити зношування та деградацію матеріалів, а також знизити якість поверхонь та фасадів будівлі.
Крім того, довговічність може бути досягнута за допомогою правильного планування та конструкції. Це означає, що будівля має бути розрахована на довготривале використання та повинна мати гнучкий план, що дозволяє змінювати її функціональне призначення з мінімальними витратами на реконструкцію.
Ось для прикладу наш проєкт, приватний будинок у селі Плюти на Київщині, де ми оздобили фасад великими панелями з керамограніту, що має високу волого- та морозостійкість. Особливістю будинку також є плоский дах — через український клімат з великою кількістю опадів проєктування такої забудови має певні складнощі і для цього потрібна висока технічна грамотність архітектора, аби така конструкція надійно прослужила довгі роки.
Гнучкість дизайну як спосіб адаптуватися до швидких змін
Гнучкість в дизайні будівель та інтер’єру означає здатність пристосовуватись до змін у потребах та умовах експлуатації. Це дозволяє будівлям та інтер’єрам відповідати новим запитам людей та бути ефективними в умовах світу, що швидко змінюється.
Одним з найбільш популярних методів досягнення гнучкості є концепція відкритого планування. Мінімальна кількість стін та перегородок дозволяє створювати відкриті та світлі простори, і водночас за потреби камерного простору внутрішні перегородки можуть бути переміщені майже без зусилль. Також це стосується інтер’єру, зокрема багатофункціональних меблів, функції яких можуть бути налаштовані під різну діяльність. Також важливо враховувати можливість зміни експлуатаційних характеристик будівлі та інтер’єру, наприклад, систем опалення та охолодження, освітлення, вентиляції, технічних комунікацій тощо. Все перераховане зокрема може бути найбільш актуальним в корпоративному середовищі.
Наприклад, в нашому кейсі офісу для компанії Ibis ми використали цей підхід при проєктуванні конференц-залу, інтер’єр в якому працює як конструктор. По всьому периметру ми зробили скляну огорожу, що розсувається за потреби розширити простір, або навпаки закривається шторами зсередини для більш камерної атмосфери.
Мислення в довгостроковій перспективі та екологічне проєктування є основою сучасної архітектури та будівництва. Дослідження показують, що довговічність є важливою складовою сталості в дизайні та може принести значні вигоди як користувачам, так і власникам будівель та інтер’єрів, а гнучкість дозволяє пристосовуватись до швидкої зміни та умов експлуатації.