Безпечне та доступне житло для постраждалих від війни в Україні — на часі. Невеликі квартири є економічно вигідним варіантом, і водночас більш комфортним та довгостроковим у порівнянні з модульними конструкціями. Але не тільки в рамках соціальних проєктів — будівництво квартир з невеликою площею це загальноєвропейський тренд, адже в багатьох країнах ціна на житло є досить високою для пересічних громадян.
Тож як оптимально спланувати інтер’єр у маленькому житловому просторі, аби він був комфортним та гнучким? Розповідаємо на прикладі досвіду Znak Design, зокрема планування інтер’єру в рамках соціального проєкту для переселенців на Львівщині, який організувала Львівська ОДА спільно з Асоціацією готелів та курортів України та за сприяння готельєрів Польщі. Це житлові будинки у Дрогобичі та Стебнику з різними квартирами для сімей від 2 до 8 осіб.
Рішення для вітальні та спальні
З метою економії простору іноді доводиться робити кімнати мультифункціональними, і у випадку якщо це квартира для родини з дітьми це об’єднання вітальні зі спальнею для батьків. В такі кімнати ми включали окреме ліжко та розкладний диван для гостей.
У маленьких житлових просторах може виникнути спокуса зробити індивідуальні меблі під замовлення, але такий вибір лишає гнучкості в їхньому розташуванні. Аби кімната візуально виглядала більшою, варто уникати текстурних меблів, а також масивних сілуетів, якими можуть бути ніжки стільців або підлокітники на дивані. Натомість краще обирати меблі з більш тонкими та стрункими деталями.
У дитячих кімнатах ми планували двоповерхові ліжка. Загалом оптимальне використання вертикального простору це важливий принцип у маленьких квартирах, речі при такому підході варто впорядковувати за допомогою поличок та гачків. Проте тут потрібно не перебільшити, інакше це може створити враження захаращеності або замкненості та психологічно втомлювати.
Враховуючи невеликий розмір шаф, вмістити та організувати речі в них може бути непросто. Аби краще з цим впоратись, потрібно максимально ділити простір, використовувати органайзери та розподілення на відсіки. Призначення кожної області для різних типів предметів гарантує, що простір не буде витрачено марно.
Рішення для кухні
При плануванні маленької кухні важливо зберегти класичний принцип комфортного розташування інтер’єру, при якому мінімізується кількість зайвих рухів. Це така послідовність: холодильник, мийка, плита, між якими розміщуються робочі поверхні.
Якщо дозволяє планування, можна прибрати частину стіни, що відокремлює кухню від сусідньої вітальні. Це не збільшить площу кухні, але може значно покращити відчуття простору, додавши більше світла та відкритості. Перегородка, перетворена на стіл або невеликий кухонний півострів, — відмінне рішення при такому плануванні.
Щодо кольорової гами, то тут можуть бути різні рішення, що візуально зроблять простір більшим, а найпростішим з них є білий або інші світлі відтінки. Зокрема білий добре відбиває світло, створюючи ніби безшовний простір без кордонів. Аби кухня не здавалася стерильною, ми додаємо кольорові акценти.
І наостанок порада, яка підійде для простору будь-якого розміру і для маленького грає особливу роль: додайте в квартиру живі рослини. Вони чудово оживляють простір, роблять його різноманітнішим, а тому візуально об’ємнішим, а ще позитивно впливають на ментальне здоров’я.
Завдяки продуманому плануванню маленького житлового простору, він стає таким же функціональним та комфортним, як і великий, а нестача розміру цілком компенсується затишком та простотою у догляді.