Кольори — ключовий елемент в дизайні інтер’єру, їхній вибір, поєднання, психологія це окрема сфера зі своїми законами та підходами. Розповідаємо, як це працює в контексті біофільного дизайну.
Природні нейтральні кольори — цікавіше ніж може здатися
Перший принцип при виборі кольорів, який потрібно враховувати — це вплив на фізичний та психологічний стан людей, що перебувають у просторі. Основна ідея біофільного дизайну полягає в тому, щоб створити інтер’єр, який підтримує взаємодію людини з природою та її елементами, і відповідні кольори грають ключову роль у створенні такої атмосфери.
На перший погляд може здатися, що такий підхід дуже обмежує палітру, пропонуючи лише нейтральні спокійні відтінки, що нагадують розповсюджені натуральні матеріали, як наприклад дерево й каміння, та відтінки зеленого, що гарно поєднуються з живими рослинами у просторі. Але насправді палітра нейтральних відтінків дуже широка і охоплює безліч брудно-білих, землистих бежевих і глинистих тонів, глибоких коричневих і темно-вугільних, таким чином пропонуючи нескінченний простір для нюансів, багатошарових образів.
Також слід враховувати, що робота з кольорами збагачується через різні текстури, які додають простору глибини, роблять його більш різноманітним і цікавим. А ще це також є частиною біофільного підходу, адже природа збагачена неповторними текстурами на кожному кроці, отже нерівні та недосконалі форми в інтер’єрі виглядають гарними та живими.
Ось як в інтер’єрі приватного будинку у Богуславі ми поєднали спокійні теплі та холодні відтінки у текстурному різноманітті.
У природі зустрічається безліч кольорів — водойми, рослини, ґрунти й каміння, сходи та заходи сонця часто відкривають нам несподівані та яскраві відтінки. Тому палітра в інтер’єрі при біофільному підході цілком передбачає присутність червоного, помаранчового, фіолетового, синього тощо та їхніх складних відтінків.
Ось які цікаві відтінки ми обрали для дизайну київського ресторану: на тлі бежевих стін та темно-сірої стелі, що на контрасті підкреслюють одне одного, емоційну піднесеність композиції додає гармонійне вкраплення смарагдово-зеленого, темно-пудрового та лазурно-синього, які виглядають дуже природньо.
Ще один приклад — дизайн квартири, в якому ми обрали досить велику палітру кольорів аби наситити її емоціями, зберігаючи при цьому принцип дизайну, що нагадує про зв’язок з природою.Психологія кольору — не варто перебільшувати
А тепер щодо станів та почуттів, які викликають ті чи інші кольори. Наукові дослідження психології кольору з’явилися відносно недавно, але люди вже давно цікавляться природою та впливом кольору. У стародавніх культурах кольори часто використовувалися для лікування різних станів та впливу на емоції.
Дослідження 2020 року, в якому вивчалися емоційні асоціації 4598 чоловік із 30 різних країн, показало, що люди зазвичай пов’язують певні кольори з певними емоціями. Наприклад, за результатами цього дослідження 51% респондентів асоціюють чорний колір із сумом, 35% пов’язують синій із почуттям полегшення, 52% вважають, що жовтий колір означає радість, 36% пов’язують коричневий з огидою, 68% асоціюють червоний колір із любов’ю, для 39% зелений означає задоволеність.
Дослідники припустили, що такі результати вказують на те, що асоціації кольору та емоцій, мабуть, мають універсальні якості. Однак завжди слід враховувати, що ставлення до кольору часто глибоко особисте і корениться у власному досвіді чи культурі. Наприклад, у той час як білий колір використовується у багатьох західних країнах для позначення чистоти та невинності, у східних країнах він вважається символом жалоби.
Таким чином, потрібно балансувати між загальноприйнятими універсальними властивостями психологічного впливу кольору та індивідуальним досвідом й особистими вподобаннями замовника. І баланс між цими двома аспектами має бути різним в залежності від сфери дизайну: наприклад, у житловому інтер’єрі варто більше спиратись на індивідуальні потреби, в той час як в комерційних приміщеннях, які відвідує велика кількість різних людей, краще більше враховувати загальні ефекти кольору.