Наші пращури не мали штучного освітлення. Ідея обговорювати переваги природного світла нікому не спала б на думку до кінця 19 століття. Але наша реальність означає, що в міру зміни способу життя та роботи ми стали дуже залежними від штучного світла — на шкоду нашому фізичному та психологічному здоров’ю та продуктивності.
Отже, чому денне світло є таким важливим для нашого здоров’я?
Синхронізує наш біологічний годинник
Окрім того, що природне світло допомагає нам отримувати здорову дозу вітаміну D, воно синхронізує наш циркадний ритм, вбудований в організм годинник. Дотримання нормального циркадного ритму впливає на багато процесів в организмі, зокрема стан нервової системи та якість сну.
Природне освітлення — це один з аспектів дизайну інтер’єру, який допомагає запобігти негативним наслідкам синдрому “хворої будівлі” (Sick Building Syndrome). Синдром хворої будівлі — це коли працівники відчувають головний біль і проблеми з диханням, які виникають через погану вентиляцію та умови праці. Хоча SBS в основному фокусується на природній вентиляції, дослідження показують, що природне освітлення може допомогти у запобіганні Sick Building Syndrome в будівлях.
Природні антибактеріальні властивості
Цей аспект особливо стосується житлових приміщень. Коли у кухню проникає багато сонця, це запобігає утворенню цвілі та грибка. За тією ж причиною денне світло є дуже доречним у ванних кімнатах та інших вологих приміщеннях, хоча в Україні в класичних багатоповерхових будинках це рідкість.
Ось для прикладу наповнена світлом кухня у квартирі у ЖК “Новопечерські Липки” в Києві, яку ми так і назвали “Гра світла”.
Підвищує рівень серотоніну
Природне світло покращує настрій і допомагає позбутися так званої зимової хандри. Згідно з багатьма дослідженнями, рівень серотоніну (відомого як “хімікат щастя”) вищий у сонячні дні порівняно з похмурими. Серотонін не просто стабілізує настрій, нормальна його кількість допомагає уберегтися від депресії.
Візуальне задоволення
Природне світло може виявити багатий колір і текстуру матеріалів краще, ніж штучне. Завдяки різноманітності, проте неяскравості деталей, що ми бачимо, мозок працює інтенсивніше, що значно покращує стан нервової системи та загальне самопочуття.
Ось як через скляну стіну ми наповнили інтер’єр природним світлом, що підкреслює його текстурність — у ресторані Фрегат у Києві, що розташований на березі Дніпра.
Переваги для офісних працівників
Дизайн більшості сучасних робочих місць здебільшого орієнтований на ефективність використання простору з мінімізацією витрат на його організацію. Саме тому в більшості таких кейсів не вистачає уваги до людських потреб. Однак природне освітлення в офісах відіграє важливу роль у підтримці здоров’я співробітників, зменшенні кількості прогулів, підвищенні продуктивності праці, покращенні якості сну та морального духу тощо.
Ось, наприклад, яким світлим ми робили дизайн офісу для компанії “Соти” — в такому просторі працювати приємніше та більш сприятливо для фізичного та ментального здоров’я.